Home   >>   Maintenance   >>   Maintenance Service

Maintenance Service

Péče o květinové záhony

" Květiny jsou půvabným doplňkem zahrad a parků. Jejich volba a uspořádání záleží na stylu zahrady, účelu a finančních prostředcích. Letničky kvetou od června do září a na stanovišti vytrvávají pouze jedno vegetační období. Dvouletky jsou mezidobé květiny a používají se tam, kde mají mít záhony celoroční účinek. Trvalky vydrží na stanovišti více let. Jejich sortiment obsahuje druhy pro nejrůznější stanovištní podmínky. Nedílnou součástí květinových záhonů jsou cibuloviny, které vytváří sice krátkodobý, ale o to významnější efekt kvetení. Péče o květiny je velmi náročná a nákladná. Záhony se pravidelně kypří, odplevelují, přihnojují, zavlažují, odstraňují se odkvetlá květenství. I přes tuto náročnost jsou díky své pestrosti a habituální rozmanitosti nenahraditelným prvkem zahradní kompozice." (Hurych, V., Sadovnictví I., 1984)

Péče o keře

" Keře zahrnují nejširší sortiment ze všech pěstitelských skupin. Pestrosti sortimentu odpovídá i různorodost možností použití v kompozici zeleně a odlišnost potřebné péče. Keře můžeme použít k soliterní i skupinové výsadbě, mohou vytvořit ochranný pás, podrost, předsadbu nebo pokryv. Skupinové výsadby umožňují využití barevnosti listů, květů, různé doby kvetení, výrazných plodenství, podzimního vybarvování listů apod. V zeleni s přírodním charakterem volíme přirozený charakter růstu keřů, ve formálních a pravidelných zahradách upřednostňujeme pravidelný řez a tvarování. Stejně jako u ostatních prvků zahradní kompozice jsou zárukou mnohaletého estetického efektu správná volba druhů keřů na dané stanovištní podmínky a správná a systematická péče.

Péče o stromy

" Stromy představují spolu s keři velice rozsáhlou skupinu rostlin. Jsou to rostliny, které vedle estetického působení přispívají značně k ozdravení životního prostředí nejen produkcí kyslíku, snižováním prašnosti a hlučnosti, ale svým estetickým působením významně ovlivňují lidskou psychiku. Různorodost habitu od málo vzrostných až po několika metrové, od pravidelných tvarů až bizarní, druhy okrasné svým olistěním, tvarem, barvou květů, plodů, zajímavým charakterem kůry, postavením větví to všechno dává nepřeberné možnosti v kompozici zahrad a parků. Pokud zvolíme správné druhy  podle stanovištních nároků a poskytneme dřevinám pravidelnou péči - hnojení, zálivku, řez, ochranu proti chorobám a škůdcům, odvděčí se nám svojí krásou na mnoho let." (Böhm,Č., Okrasná zahrada, 1988)

Péče o trávníky

" Travnaté plochy jsou nejrozšířenějším vegetačním prvkem zahradních a parkových úprav (cca 40-60% z jejich celkové plochy). Jsou nejnižším vegetačním patrem, ve kterém dochází k ukládání prašných částic. Dostatečně velké a dobře udržované travnaté plochy mají pozitivní vliv na mikroklimatické podmínky daného prostoru (nižší teplota povrchového vrstvy vzduchu, vyšší vzdušná vlhkost). Kvalita trávníku je závislá na správně zvolené travní směsi a pravidelné péči. Do pravidelné péče zahrnujeme seč, přihnojování, zálivku a dále odplevelování, ochranu proti chorobám a škůdcům, vertikutaci, aerifikaci, zapískování.